Protingi te išgirsta Holokausto raudą ir kančią
Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena Panevėžio mieste prasidėjo mitingu žydų kapinėse, prie memorialo“ Liūdinti žydų motina“.Čia susirinko Panevėžio žydų bendruomenės nariai,miesto visuomenė,miesto meras Vitalijus Satkevičius, miesto tarybos narys Alfonsas Petrauskas.
2005 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją 60/7, kuri paragino visas pasaulio šalis kasmet minėti sausio 27 –aja kaip Tarptautinę Holokausto aukų atminimo diena. Organizatoriais šios rezoliucijos yra Austrija, Rusija, Izraelis ir JAV. Lietuvai rezoliuciją pasirašė prezidentas Valdas Adamkus.
1945metais sausio 27 dieną Tarybinė armija išlaisvino Osvencimo koncentracijos stovyklą.Šiame lageryje vokiečių nacistai ir jų padėjėjai nužudė daugiau kaip 1.5mln žmonių, iš jų 1,1mln buvo žydai.Tie žiaurūs skaičiai yra tik dalis nužudytų ir nukankintų 6 mln. žydų, iš kurių 1,5mln vaikai. Lietuvoje naciai ir jų pagalbininkai sušaudė 96 pr.žydų, o Panevėžyje ir jo apskrityje iš 14000 žydų žvėriškai nukankinta ir nužudyta 13500 žmonių. Masinėse žudynių vietose dalyvavo specialios „zonder komandos, o taip pat padėjėjai iš vietinių žmonių Pvz: Panevėžio geto įkurtas 1941.07.07 ir likviduotas 1941.08.17.Vietiniai gyventojai yra liudininkai žudymo egzekucijos: kad žydus vedė tariamai į darbus,o faktiškai vedė į Pajuostę,kur keletą parų laikydavo prieš sušaudymą. Po to vesdavo prie iš anksto iškastos duobės ir sušaudydavo.
Miesto meras Vitalijus Satkevičius savo kalboje pareiškė visuomenei nepamiršti žydų tautos tragedijos, kad toks genocidas nepasikartotų niekada. Tarybos narys Alfonsas Petrauskas pasakė, kad tai didelė netektis Lietuvai. Holokausto aukų atminimas išliks lietuvių tautoje, lietuviai ir žydai buvo kaimynai, o tai svarbu atmintyje išsaugoti nekaltai nužudytuosius.
Margaritos Rimkevičaitės technologijos mokyklos studentas Ignas Ardinavičius „nuteisė“ vokiečių pakalikus ir pasakė: „Lietuvos jaunimas turi išmokti teisingas pamokas ir padaryti teisingas išvadas dėl Lietuvos ateities“. Mitingo dalivai Holokousto aukos paminei minutes tyla, padėję vainikus ir gėles prie paminklo „ Judinti žydų motina“ o tai pat prie paminklo „Geto vartai“ .
Panevėžio m. žydų bendruomenės patalpose buvo atidaryta knygų ir foto parodos skirtos Holokausto istorijai.
Šią diena miesto mokyklos ir gimnazijos vyko renginiai skirti pamėnėti Holokausto aukos.
Panevėžio pagrendinės Rožyno Tolerancijos ugdymo centras ir jo vadovė Genutė Žilyte 8 matus parošė ir vykdo projektus skirtus Holokausto tema. Projekto remejei JV Ambasada Lietuvoj, o pagrindinei partnerė Panevėžio m. Žydų bendruomenė.
Šis matai TOC parošę ipatigo rengeni. 2013 m. 27 sausi įvyko konferencija „ Vaikai pasakoje Holokausto istorija“. Konferencija atidarę mokyklos direktore Aida Adeklenė, ji pašake: Kad vaiku aukliniams tolerancijos sferoje ir istorijos mokimas yra įnašas i pasaulio žmonėju atimti.
JV ambasados atstove Lietuvoje Vanna Čan padėkoje direktorei ir mokyklos mokytojams už profesionalo darbo ligi ir aktyve veikla.
Miesto meras p. Vitalijus Satkjavičus pareiškę: Būtino padaryti viską ,kad žydų tautos tragedija nekada ne pasikartotu.
Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman pažymėjo, kad žuvusiųjų suaugusių ir vaikų veiduose, nuo banditų rankų, buvo nutraukta gyvenimo grandinė.Pasaulio visuomenė neteko daug talentų, mokslininkų, gydytojų ir darbininkų.
Gennady Kofman pasakė: Turintys protą, te išgirstą sielvartą ir kančią Holokausto. Jis padėkojo mokyklos direktorei Aidai Adiklienei, istorijos mokytojai Genutei Žilytei,o taip pat mokyklos moksleiviams už aktyvią pilietinę pareigą,už toleranciją,vaikų auklėjimą ir įteikė G.Žilytei padėkos raštą, o JAV ambasados atstovei Vann Čan padėką už finansinę paramą projekto įvykdymui.
Vidmantas Markevičius, Jono Markevičiaus sūnus, apdovanoto Jad Vašem pasaulio teisuolio vardo medaliu, papasakojo istoriją ,kaip jų šeima gelbėjo žydus, rizikuodami savo ir šeimos gyvybėmis.
Pagrindinėje konferencijos dalyje mokiniai paruošė programą apie Holokaustą. Jų referatai parašyti liudininkų pasakojimais apie tų metų įvykius, apie žydų gelbėjimą nuo pražūties, o taip pat apie partnerystę su Panevėžio žydų bendruomene ir Vilniaus žydų Gaono muziejumi.
Pabaigoje Gaono muziejaus atstovės, Danutė Šalčinskaja ir Ana Bagatyriova, gerai įvertino Tolerancijos centro mokinių ir mokytojos darbą, įteikė atminimo dovanėles. Išreiškė savo nuomonę, kad pats svarbiausias mokinių darbas tolerancijos centre yra sugebėjimas įsijausti į tų metų įvykius.
Mokyklos direktorė pakvietė konferencijos dalyvius pasižiūrėti mokinių paruoštą plakatų parodą tema “Holokaustui-ne“ ir foto parodą “Seni pastatai-apie žydų praeitį Panevėžyje“
Tą pačią dieną Panevėžio žydų bendruomenės narys Jefim Grafman dalyvavo konferencijoje Radviliškyje ,Vaižganto progimnazijoje, skirta Holokausto dienai paminėti. Jis papasakojo savo šeimos tragediją, išgyventą Leningrado blokadą.Jo pasakojimas labai sujaudino konferencijos dalyvius, kaip gyvas liudininkas išgyvenęs holokaustą.