Esperantininkų kongreso dalyviai – Panevėžio miesto žydų bendruomenės svečiai

 

Pagal Baltijos esperanto programą Panevėžio žydų bendruomenėje įvyko kongreso atstovų iš 9 valstybių: Belgijos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Estijos, Latvijos, Izraelio, Rumunijos, Ukrainos priėmimas. Pokalbiai apie universalią, bendrą kalbą, kurios autorius Liudvikas Zamenhofas, sukūrė šiltą ir jaukią atmosferą.

Susitikimo metu profesorius iš Lenkijos, žinomas režisierius ir rašytojas Roman Dobžinskis, domėjosi Panevėžio žydų istorija Holokausto metais. Taip pat pasidalino naujienomis apie Liudviką Zamenkofą.

Tuo tarpu vertėja iš Izraelio Liusi Rimon pasiūlė kurti projektą, kuris suteiktų galimybę Lietuvos žydams mokytis esperanto kalbos. Jeruzalės universiteto profesorius, esperantininkų asociacijos prezidentas Amri Wandel padovanojo savo knygą ir lankstinukus žydų bendruomenei. Profesorius pasakojo apie žydų esperantininkus Izraelyje. O Rusijos delegacijos atstovas, rašytojas, vertėjas, žydiškų dainų autorius ir atlikėjas Bronštein Michailas padainavo keletą dainų jidiš kalba.

Susitikimo dalyviai buvo sužavėti Gennady Kofman pasakojimais apie Panevėžio esperantininkų būrio įkūrėją, valdybos pirmininką Jakobą Kaną, kuris gyveno Panevėžyje, Respublikos gatvėje 49, baigė žydų gimnaziją, bendradarbiavo su spauda, rašė straipsnius, turėjo savo biblioteką. J. Kanas dalyvavo pasauliniame 26-ame esperantininkų kongrese Stokholme, studijavo mediciną Cariniame Maskvos Universitete, gerai žinojo Rusijos literatūros klasikus, mėgo muziką ir ypač operas. Turėjo žmoną pagalbininkę ir patarėją Reginą, kurią vedė 1937 metais. J. Kanas buvo suimtas 1941 metais birželio mėnesį ir sušaudytas. Žmona išvyko iš Panevėžio iškarto po jo sušaudymo birželio 21 dieną.

Jakobo anūkė Eglė Vindasienė padovanojo Panevėžio žydų bendruomenei J. Kano nuotraukų ir archyvinės medžiagos kopijas. Susitikimo metu Panevėžio esperantininkų klubo ,,Revuo‘‘ prezidentė Vida Kulikauskienė padovanojo žydų bendruomenei 55 esperantininko kongreso leidinius ir padėkojo už šiltą priėmimą.