Į lankytinas vietas ves nauji ženklai

Panevėžyje kaip po lietaus pridygo pusšimtis naujų informacinių kelio ženklų, nukreipiančių į kultūros paveldo ir lankytinas vietas. Dar daugiau tokių atsiras ir rajone. Vietinius kai kurios nuorodos jau gerokai nustebino.

 

Naujos nuorodos

Pastarąjį mėnesį įvairiose Panevėžio gatvėse atsirado daug naujų ženklų su kultūrino paveldo ženkliuku rudame fone bei nuoroda į lankytiną vietą ar tiesiog jos pavadinimu. Taip svečiai ir turistai gali lengviau rasti kelią link siaurojo geležinkelio depo, Senvagės ir kitų žinomų, miesto istorijai ir kultūrai svarbių objektų.

Tokį pat ženklą ties savo būstinės pastatu praėjusią savaitę pastebėjo Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas. Jis nustebo, kad žydų istorinė vieta, kur anksčiau buvusi mokykla, pavadinta Panevėžio žydžių mergaičių gimnazija. Pasak pašnekovo, tai yra faktinė klaida.

„Pagal rastus archyvinius šitos mokyklos dokumentus ji turėjo Panevėžio žydų religinės mergaičių gimnazijos pavadinimą. 1922 m. įkurtoje įstaigoje mergaitės būtent ir būdavo mokomos religinių dalykų, mūsų tradicijų. O čia žydžių ir kartu mergaičių skamba kaip sviestas sviestuotas“, – stebisi pirmininkas.

G. Kofmanas iš karto kreipėsi į istorikus, kurie patvirtino senąjį pavadinimą.

Gera idėja

Panevėžio savivaldybės atstovai Panevėžio žydų bendruomenės vadovui pažadėjo ištaisyti neatitikimus, jei tokių ras tikrindami.

„Pats projektas – iš tiesų labai gera idėja. Visuose didžiuosiuose miestuose įrengti informaciniai kelio ženklai, nurodantys kryptį į paveldo ar lankytinus objektus. Šis darbas gali pritraukti daugiau svečių, bet gal reikėtų patikslinti skelbiamą informaciją ne su vienu šaltiniu? Nesakau, kad reikėjo suderinti gimnazijos ženklą su mumis, bet bent jau pasiteirauti, ar jis teisingas“, – sako G. Kofmanas.

Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas teigia, kad ne kartą domėdamasis savo tautiečių istorija yra aptikęs klaidų valstybinėse institucijose. Anot jo, net Registrų centras buvo įtraukęs neteisingus duomenis apie sinagogą M. Valančiaus gatvėje.

„Visi darome klaidų, bet gerai, kai jos pastebimos ir ištaisomos. Po tokio atvejo ruošiamės apžiūrėti ir kitus mieste sustatytus ženklus, nurodančius į žydų kultūros paveldo vertybes“, – pridūrė G. Kofmanas.

Jo nuomone, panašiai reikėtų turistams pristatyti ir kitas žydų bendruomenei svarbias vietas: žydų kapines, buvusios Hebrajų gimnazijos pastatą. Be to, pasak pašnekovo, svečiams būtų naudingas ir bukletas su naujųjų informacinių ženklų planu.

Pavadinimai patikrinti

Panevėžio savivaldybės Infrastruktūros skyriaus specialistė Gintautė Atkočienė teigė, kad projektas, kurio dalis yra kelio ženklai, dar nebaigtas. Rugpjūtį pasirašyta sutartis su rangovais bendrove „Eismo valdymo sistemos“, kuri įsipareigojo per keturis mėnesius sustatyti informacinius ženklus.

„Kai bus galutinai baigtas darbas ir nuorodos patikrintos, svarstysime, kurios jų užkliuvo, kurios įrengtos netinkamoje vietoje“, – aiškino projekto koordinatorė.

Ją taip pat pasiekė pastarosiomis dienomis socialiniuose interneto tinkluose gyventojų nuomonė apie nuorodą į buvusios Panevėžio kenesos (karaimų) vietą. Komentatoriai stebėjosi, kad ženklas įrengtas tiesiai ant šaligatvio. Užkliuvo ir pats pavadinimas kenesa, reiškiantis karaimų maldos namus – kai kam esą tai būtų nesuprantamas žodis.

„Pavadinimai ant ženklų yra paimti iš Kultūros paveldo vertybių registro, lankytinų vietų sąrašą mums pateikė Savivaldybės Komunikacijos skyrius. Mus vertino ekspertai ir priekaištų dėl to nebuvo“, – teigė G. Atkočienė.

Anot jos, projektą „Panevėžio miesto ir rajono turizmo informacinės infrastruktūros plėtra“ kartu vykdo miesto ir rajono savivaldybės. Šis sumanymas finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų, prisidedant savivaldybėms. Numatyta projekto vertė – per 113 tūkst. eurų, iš jų 17 tūks. eurų – abiejų savivaldybių indėlis.

Panevėžys įrengs 55 informacinius kelio ženklus ir nuorodas į sakralinį, žydų kelio, gamtos ir paveldo maršrutus, rajonas – 100.

Be turizmo ženklinimo, mieste dar bus įrengtas turizmo stendas, pritaikytas neįgaliesiems. Visas projektas turės būti užbaigtas iki 2021-ųjų vasaros.

Ingrida Nagrodckienė, sekunde.lt