Šios datos minėjimas siejamas su 1941 metais, birželio 24 d. kuomet, vokiečių okupantai pradėjo represijos prieš žydų tautą Lietuvoje.

Rugsėjo 23 diena Panevežyje

Šios datos minėjimas siejamas su 1941 metais, birželio 24 d. kuomet, vokiečių okupantai pradėjo represijos prieš žydų tautą Lietuvoje.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno apie 200 000 žydų. Kiekvienas miestelis turėjo žydų Štetlą. Kartu su Lietuvos ir kitų tautybių žmonėmis kūrė Lietuvos Respubliką.
Dar tebevykstant Antrajam pasauliniam karui, sušaudyta 95% žydų gyvenusių Panevėžyje ir Panevėžio apskrityje. Staiga nutrauktų gyvenimų, sugriautų šeimų, jos ne įmanomo užmiršti.. Minint šią Lietuvos istorijos tragediją mes turime pastoviai galvoti kad kiek viena gyvybe davę mus DEVAS ir nekas neturi teises Jo atimti. Atidarant mitingą kalbėjo Panevėžio m. žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman.
„Per holokaustą Panevėžys neteko tūkstančių miestiečių, iškilių mūsų bendruomenės narių, panevėžiečiai – savo draugų. Neteko, tačiau niekada neužmiršo. Ir šiandien einame gatvėmis, pavadintomis jų vardais, mename jų darbus ir pasiekimus. Mename jų indėlį, kuriant mūsų miesto ir mūsų šalies istoriją. Ne tik čia ir ne tik šiandien – visada atsiminkime holokausto baisumus, sulaužytus likimus ir netektis. Tegul atmintis išlieka gyva – tik taip būsime tikri, kad tragedija niekada nepasikartos“, – sakė miesto mero pavaduotojas V. Jakštas. per minejema aplankydamas memorialą žydų aukoms atminti
„Liūdinti žydų motina“.

Renginyje tai pat kalbėję Panevėžio rajono mero pavaduotojus Antanas Pocius, miesto tarybos nariai.
Minėjime dalyvavo Panevėžio miesto gimnazistai, mokiniai ir jų vadovai, kartu su žydų bendruomene aplankę masinių žudynių vietas Kurganavoje, kur buvo nužudyta 8 tūkstančiai žydų ir „Žaliąją girią“ kur buvo nužudyta 5 tūkstančiai Panevėžio miesto ir rajono žydų, padėjo gėles ir uždegė žvakes.