Panevėžio žydų bendruomenėje prasidėjo svečių sezonas

Kasmet šimtai žydų turistų aplanko miestą, tikėdamiesi čia rasti savo šaknis ir giminaičių pėdsakus.

Šių metų gegužės 19 d. Panevėžio žydų bendruomenę aplankė Izraelio svečiai, tikra anūkė Abelskio, gyvenusio Panevėžyje . Su jauduliu ji pasakojo apie savo giminės – senelius Hirsh ir Šulamid Abelskį, gyvenusius Valančiaus gatvėje. Kartu su kitais žydais gatvės gyventojai 1910 m. kreipėsi į miesto valdžios institucijas su prašymu pastatyti šio regiono žydų maldos namą. Gavę leidimą, jie surinko pinigus ir patvirtino projektą (projekto dokumentai šiuo metu yra saugomi Kauno archyve.) Tai vienintelė vieno aukšto sinagoga, kurios pastatas išliko iki šių dienų.

Pesia (buvusi Cindel), jos dukra Tamara Michael ir anūkas Amit susipažino su Panevėžio žydų lankytinomis vietomis . Matydami sinagogą siaubingoje būsenoje, buvo sukrėsti, sakydami, kad kaip galima taip apleisti šventa vieta. Jie paklausė miesto žydų bendruomenės pirmininką, kaip jie galėtų padėti, kad sinagogos pastatas butu sutvarkytas ir įgautu patrauklią išvaizdą. Gennady jiems paaiškino, kad šiuo metu vyksta derybos su atsakingomis institucijomis siekiant gauti investicijų iš Turto banko, Kultūros ir Aplinkos ministerijos, geros valios fondo (GVF), kad šis istorinis architektūros paminklas puoštu, o ne gadintu miesto vaizdą. Šio metu pastatas priklauso turto bankui.

Gegužės mėn.20 d ieškodami savo giminaičių, svečiai iš Airijos, Peter White ir Andrw Woolf lankėsi Panevėžio žydų bendruomenėje. Jų giminės gyveno Panevėžyje, senelis gimė 1860m. Manoma, kad senėlio pavardė buvo Viten ir jis buvo garsus siuvėjas Panevėžyje . 1895m. jis su žmona ir vaikais Sarah – 12 metų, Minnią – 8 metų, Saliamoną – 4 metų. Annie – 2 metų, Morris -1 metų emigravo į Airiją ir greičiausiai pakeitė pavardę į Waiten .Tais metais buvo intensyvus žydų emigravimas į Pietų Afrikos Respubliką, Jungtines Amerikos Valstijas ir net Airiją. Peteris White paprašė rasti informaciją apie savo senelius ir prosenelius.

Gidas Danielius Gurvichas parodė svečiams paminklus ir istorines vietas, susijusias su žydų gyvenimu.

22 diena Panevėžio žydų bendruomenėje lankėsi dvi viešnios iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Seseris Sarach ir Kallie Frisch su dideliu susidomėjimų apžiūrėjo žydų bendruomenes nuotraukų archyvą, gilinosi į archyvinius duomenis, norėdamos gauti kuo daugiau informacijos apie savo šeimos praeitį. XX a. pradžioje jų protėviai gyveno Panevėžyje Ukmergės ir Ramygalos gatvėse. Jos tikino, kad jų giminaičių pavardės buvo Biniaminovič, Jofe ir Traubė. Susipažinus su Panevėžio žydų pavaldu viešnios kartu su Gennady įšvyko į Kurganavos mišką (masinių žudynių vieta) kur buvo sušaudyti Panevėžio miesto regiono žydai. Susitikimo pabaigoje bendruomenės

pirmininkas viešnioms padovanojo ženkliukus su “Magen David“ simboliu. Viešnios nuoširdžiai padėkojo už svetingumą ir palinkėjo geros kloties.