Protingi te išgirsta Holokausto raudą ir kančią

Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena Panevėžio mieste prasidėjo mitingu žydų kapinėse, prie memorialo“ Liūdinti žydų motina“.

Čia susirinko Panevėžio žydų bendruomenės nariai, miesto visuomenė, miesto meras Vitalijus Satkevičius, miesto tarybos narys Alfonsas Petrauskas.

2005 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją 60/7, kuri paragino visas pasaulio šalis kasmet minėti sausio 27 –aja kaip Tarptautinę Holokausto aukų atminimo diena. Organizatoriais šios rezoliucijos yra Austrija, Rusija, Izraelis ir JAV. Lietuvai rezoliuciją pasirašė prezidentas Valdas Adamkus.

1945metais sausio 27 dieną Tarybinė armija išlaisvino Osvencimo koncentracijos stovyklą. Šiame lageryje vokiečių nacistai ir jų padėjėjai nužudė daugiau kaip 1.5mln žmonių, iš jų 1,1mln buvo žydai. Tie žiaurūs skaičiai yra tik dalis nužudytų ir nukankintų 6 mln. žydų, iš kurių 1,5mln vaikai. Lietuvoje naciai ir jų pagalbininkai sušaudė 96 pr.žydų, o Panevėžyje ir jo apskrityje iš 14000 žydų žvėriškai nukankinta ir nužudyta 13500 žmonių. Masinėse žudynių vietose dalyvavo specialios „zonder komandos, o taip pat padėjėjai iš vietinių žmonių Pvz: Panevėžio geto įkurtas 1941.07.07 ir likviduotas 1941.08.17.Vietiniai gyventojai yra liudininkai žudymo egzekucijos: kad žydus vedė tariamai į darbus, o faktiškai vedė į Pajuostę, kur keletą parų laikydavo prieš sušaudymą. Po to vesdavo prie iš anksto iškastos duobės ir sušaudydavo.

Miesto meras Vitalijus Satkevičius savo kalboje pareiškė visuomenei nepamiršti žydų tautos tragedijos, kad toks genocidas nepasikartotų niekada. Tarybos narys Alfonsas Petrauskas pasakė, kad tai didelė netektis Lietuvai. Holokausto aukų atminimas išliks lietuvių tautoje, lietuviai ir žydai buvo kaimynai, o tai svarbu atmintyje išsaugoti nekaltai nužudytuosius.

Margaritos Rimkevičaitės technologijos mokyklos studentas Ignas Ardinavičius „nuteisė“ vokiečių pakalikus ir pasakė: „Lietuvos jaunimas turi išmokti teisingas pamokas ir padaryti teisingas išvadas dėl Lietuvos ateities“. Mitingo dalyviai Holokousto aukos paminei minutes tyla, padeje vainikus ir gėles prie paminklo „ Judinti žydų motina“ o tai pat prie paminklo „Geto vartai“ .