2024 metų birželio 11 d. Panevėžio miesto žydų bendruomenėje pirmą kartą lankėsi keturios viešnios iš Niukaslo prie Taino (Newcastle Castie), miesto Šiaurės rytų Anglijoje.

Viešnios iš tolimosios Jungtinės Karalystės

2024 metų birželio 11 d. Panevėžio miesto žydų bendruomenėje pirmą kartą lankėsi keturios viešnios iš Niukaslo prie Taino (Newcastle Castie), miesto Šiaurės rytų Anglijoje.

Taip jau sutapo, kad jų atvykimo dieną žydų pasaulis švenčia Šavuot (hebr. savaitė: ji švenčiama praėjus septynerioms savaitėms po Pesach, 6-ąją sivano mėnesio dieną).

Ši šventė turi keturis pavadinimus: Šavuot (Shavuot), Bikurim šventė, Aceret ir Toros dovanojimo šventė. Šavuot šventės metu yra prisimenamas Sinajaus apreiškimas, kuris vadinamas Toros įteikimo švente.

Šią dieną sinagogoje ypatingu būdu giedami Dešimt Dievo įsakymų, kurių visi klauso stovėdami. Tokiu būdu, tarsi iš naujo atkuriama situacija, kai visa tauta, stovėdama Sinajaus kalno papėdėje, klausė paties Dievo lūpomis tariamų žodžių: “Aš tavo Viešpats Dievas, kuris išvedžiau tave iš Egipto žemės, iš vergijos namų. Ir neturėsi tu kitų dievų, išskyrus Mane…”.

Žydų išminčiai mokė, jog tuo metu, kai Sinajaus kalne buvo teikiamas Įstatymas, dalyvavo ne tik tie, kurie vadovaujami Mozės išėjo iš Egipto, bet ir visų žydų sielos – jau mirusių, ir dar negimusių.

Panevėžio žydų bendruomenę savo atvykimu pagerbė ponia Diana Paton – universiteto istorijos dėstytoja, jos dukros studentės Mirian ir Polly bei ponia Kate Chedgzoy, to pačio universiteto istorijos dėstytoja.

Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman supažindino su sukauptu gausiu Panevėžio krašto žydų archyvu.

Moteris labai sudomino istorija apie Johanesburgo (PAR) Panevėžio žydų išeivių labdaros draugiją, kuri buvo įkurta XIX a. pabaigoje.

Šios draugijos veikloje aktyviai dalyvavo daug iš Panevėžio krašto kilusių asmenų, jų tarpe ir ponios Dianos Paton proseneliai ir seneliai, kurie XX a. pradžioje emigravo į Pietų Afriką.

Pirmininkas padovanojo savo sudarytą knygą „Žvilgsnis į praeitį: Panevėžio žydų istoriją ir palikimas“ (Vilnius, Petro ofsetas, 2021, p. 232).

Įdomiausia tai, kad nagrinėjant su viešniomis archyvą, knygoje rasta Johanazburgo Panevėžio žydų labdaros draugijos vadovybės nuotrauka ir vienas iš jų – M. Nohr jos prosenelis.

Gennady Kofman viešnias supažindino su Panevėžio miesto žydų kultūros objektais: kartu aplankė Panevėžio miesto senąsias žydų kapines „Atminimo skveras”, memorialą „Liūdinti žydų motina“.

Viešnios uždegė žvakes prie paminklo „Geto Vartai”, pasidalijo mintimis apie Holokausto tragediją Lietuvoje.

Moterų viešnagė Panevėžyje buvo kupina įspūdžių ir atradimų.

Atsisveikindamos jos nuoširdžiai dėkojo Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariams ir PŽB svečių knygoje paliko šiltus žodžius apie malonų priėmimą bei palinkėjimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.