Panevėžio kraštotyros muziejuje vyko renginys skirtas Lietuvos žydų gelbėtojų dienai paminėti.

Panevėžyje paminėta Lietuvos žydų gelbėtojų diena

Panevėžio kraštotyros muziejuje vyko renginys skirtas Lietuvos žydų gelbėtojų dienai paminėti.

Susirinkusieji klausėsi Vilniaus universiteto profesoriaus Aivo Ragausko pranešimo „Tamsa ir šviesa Holokausto Lietuvos istorijoje“ bei žiūrėjo dokumentinės kino apybraižos „Panevėžys, Lietuva 1932“ fragmentą, atskleidžiantį tarpukario Panevėžio žydų bendruomenės gyvenimą.

2023 metų kovo 15 d. Lietuvoje pirmą kartą buvo minima Lietuvos žydų gelbėtųjų diena. Į Lietuvos atmintinų dienų sąrašą ši kovo 15 d. įrašyta neatsitiktinai: 1966 metų kovo 15 d. pirmajai lietuvaitei Onai Šimaitei (1894 – 1970), Vilniaus universiteto bibliotekininkei, pedagogei, Vilniaus žydų geto ryšininkei, gelbėjusiai žydus buvo suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas.

2025 metų kovo 14 d. Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas, istorikas Donatas Juzėnas panevėžiečius pakvietė į renginį ,,Lietuvos žydų gelbėtojų dienai atminti“

Renginyje dalyvavo laikinai einantis Panevėžio mero pareigas ponas Petras Luomanas, Kraštotyros muziejaus direktorius dr. A. Astramskas, prof. Aivas Ragauskas ir Panevėžio miesto žydų bendruomenės atstovai Joana- Viga Čiplytė, Albertas Savinčius, Vidmantas Markevičius- Pasaulio Tautų teisuolės Jono Markevičiaus sūnus, bei kiti Panevėžio miesto ir rajono svečiai.

„Gelbėtojai Panevėžyje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo ypatingi žmonės, kurie per Antrąjį pasaulinį karą mūsų šalyje vykdė svarbią misiją – gelbėjo žydus nuo Holokausto baisumų, stengdamiesi išsaugoti jų gyvybes. Dabar galime tik bandyti įsivaizduoti, kiek šiems žmonėms reikėjo turėti drąsos, sumanumo, kantrybės, fizinės ir dvasinės ištvermės. Šiandien yra ta diena, kai prisimename tautos šviesuolius, kovojusius su neapykanta bei nežmoniškumu, nepabūgusius, rizikavusius savo ir artimųjų laisve gelbėjant mūsų Lietuvos žydus. Šių tautos didvyrių drąsa ir užsidegimas išliko ne tik istorijoje, bet ir mūsų širdyse puikiausiu pavyzdžiu, kaip žmogus gali išlikti žmogumi net ir tamsiausiais laikais“, – sakė laikinai Panevėžio miesto mero pareigas einantis tarybos narys Petras Luomanas.

Renginio dalyviai žiūrėjo 1932m. sukurtą, dokumentinį-istorinį filmą ,,Ponivez, Lithuania, 1932“. apie Panevėžio žydų gyvenimą. Po filmo peržiūros prof. A. Ragauskas skaitė paskaitą ,,Tamsa ir šviesa holokausto Lietuvoje istorijoje“, ir atsakė į klausimus. Reikėtu pažymėti, kad 2016 m. Panevėžyje atidengta stela – atminimui įamžinti Pasaulio Tautų teisuolei Marijai Rusteikaitei, Dievo Apvaizdos seserų kongregacijos vienuolei , kuri karo metais išgelbėjo 15 žydų vaikų nuo holokausto, Panevėžio žydų bendruomenės pastangomis, finansavus Geros Valios Fondui.

Svečiams Panevėžio m. žydų bendruomenės įteikę dovana ir linkėjimai nuo Lietuvos žydų (Litvakų) bendruomėnės pirmininkės Fainos Kukliansky.

Joanos Vigos Čiplytės ir Gedimino Kartano nuotraukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.