Vizitas ir diskusija Panevėžio žydų bendruomenėje

2024 m. gegužės 12 d. Panevėžyje lankėsi Noah Schoen ir Fyances Milinsky šeima iš Jungtinių Amerikos Valstijų, atvykusi iš Pitsburgo miesto Pensilvanijos valstijoje.

Noah Schoen, 32 metų istorikas ir pedagogas, gimęs Pitsburge, specializuojasi Holokausto tyrimuose ir šiuo metu dėsto Holokausto centre. Jis ne tik gilina žinias apie istorinius įvykius, bet ir veda edukacinius užsiėmimus aukštu profesionalumo lygiu. Jo paskaitos apie antisemitizmą – nuo išankstinių nuostatų iki genocido – skirtos įvairių tautybių ir amžiaus auditorijoms. 2018 m. jis pats tapo tragiškų įvykių sinagogoje „Gyvenimo medis“ liudininku ir nuo to laiko aktyviai siekia ugdyti visuomenės supratimą apie žydų istoriją bei su tuo susijusius iššūkius.

Jo žmona Fyances Milinsky, 31 metų pedagogė, daugiausia dirba su 11–14 metų vaikais ir vasaromis vadovauja vaikų stovyklai. Noah prosenelis Benežeminas Birbšteinas gimė 1880 m. Panevėžyje. Nors jo tėvai Chaimanas ir Molė po Benžemino gimimo emigravo į JAV, šeima išsaugojo žinias apie savo lietuvišką kilmę ir palaiko istorinį ryšį su gimtuoju kraštu.

Svečiai aktyviai domėjosi Panevėžio žydų bendruomenės veikla ir edukacinėmis programomis, skirtomis kovai su antisemitizmu. Bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman pristatė įvairias iniciatyvas, kuriomis moksleiviai supažindinami su žydų tradicijomis, istorija bei Holokausto pasekmėmis. Vizito metu svečiai apžiūrėjo istorines nuotraukas ir archyvinę medžiagą, taip pat diskutavo apie antisemitizmo apraiškas Europoje ir JAV.

Ypač juos sudomino bendruomenės pirmininko pasakojimas apie sovietmečiu sunaikintas senąsias žydų kapines bei atkurtą „Atminimo“ skverą. Jiems buvo pristatyta, kaip pirmininko ir bendruomenės narių pastangomis buvo pastatytas paminklas „Liūdinti žydų motina“.

Vizito pabaigoje svečiams buvo surengta ekskursija po Panevėžio žydų paveldą – istorines bendruomenės vietas mieste. Svečiai paliko šiltus įspūdžius ir naujus ryšius su bendruomene įamžino įrašu svečių knygoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.