Chanukos šventė Panevėžio miesto žydų bendruomenėje

Panevėžio miesto žydų bendruomenė pirmą kartą Chanukos šventėje pagrindinį vaidmenį žvakių uždegimui suteikė vaikams, dalyvavusiems šventėje.

Susirinkusius bendruomenės narius pirmininkas Gennady Kofman pasveikino su Chanukos švente, perskaitė sveikinimus, atsiųstus Panevėžio bendruomenei iš viso pasaulio, o taip pat Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky sveikinimą. Vėliau buvo išklausytas Izraelio prezidento J.E. Reuven Rivlin sveikinimas visiems Pasaulyje gyvenantiems žydams.

Pagal tradicijas prieš uždegant žvakes buvo skaitoma malda „Šlovinimas ir palaiminimas už stebuklus”.

Dalyvavusiems šventėje buvo priminta istorija apie Chanukos šventę.  Tai žydų pergalė prieš graikų ir sirų užkariautojus ir Jeruzalės šventyklos išlaisvinimas. Kadaise  priešai sugriovė Jeruzalės šventyklą ir išniekino aliejų, skirtą šventyklos aliejinei lempai uždegti. Nugalėję priešus žydai grįžo į šią šventyklą ir rado tik vieną indą tinkamos naudoti alyvos. Stebuklingai jos užteko ne vienai, o aštuonioms dienoms. Tai ir yra Chanukos stebuklas, atspindintis šviesos pergalę prieš tamsą ir žymintis ne jėgos, o dvasios laimėjimą.

Pats įspūdingiausias šventės momentas buvo tai, kad pirmą kartą savo gyvenime patys mažiausi Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai su savo tėvais uždegė Chanukos žvakutes. Visoms šeimoms, kurios dalyvavo su vaikais buvo suteikta galimybė jas uždegti. Tai Kofmanų, Rimkų, Grafmanų, Šteimanų šeimos, o Amitonų šeimai tai buvo pirmas kartas. Šamaš žvakę uždegė ponas Rolandas Paltinas, kuris į šventę atvyko iš Kupiškio. Tai įvyko Chanukos dainų fone, kurios buvo demonstruojamos ekrane.

Prie stalo skambėjo tostai, buvo ragaujami blynai (latkės) ir spurgos. Pagal žydų tradicijas Chanukos šventėje dovanojamos dovanos ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Įpusėjus šventei, buvo teikiamos dovanėles vaikams, skambėjo dainos, buvo žaidžiamas žaidimas „nupiešk savo portretą”. Visą vakarą grojo žydiška muzika.