Sausio 27-ąją Lietuva drauge su Jungtinėmis Tautomis mini Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną.

Paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Sausio 27-ąją Lietuva drauge su Jungtinėmis Tautomis mini Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną.

Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Berkinavo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Berkinavos koncentracijos stovykla – didžiausia Vokietijos nacių įkurta koncentracijos ir naikinimo stovykla, kurioje nužudyta apie 1,5 milijono žmonių, iš kurių apie 1 milijonas žydų. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas Holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.

Ši diena, kaip ir visame pasaulyje, paminėta ir Panevėžyje.

Prie memorialo „Liudinti žydų motina” padėti vainikai, buvo sakomos kalbos, skaitomi pranešimai.

Renginį pradėjo Panevėžio m. žydų bendruomenės pirmininkas Kofman Gennady.

„Holokaustas palietė kiekvieną žydų šeimą. Mirtina neapykantos ir naikinimo mašina nusinešė 6 milijonus žydų gyvybių. Tai buvo kraują stingdantis nusikaltimas žmogiškumui. Nusikaltėlių planuose tai turėjo būti mirtinas smūgis žydų tautai. Tačiau ji atsilaikė savo tikėjimu ir jo įkvėpta dvasios stiprybe. Pagerbdami aukų atminimą dar kartą prisimename šią tragediją, sukrėtusią pasaulį ir atvėrusią jam akis. Šiandien dar kartą sakome – niekas neužmiršta, todėl tai nebepasikartos“, – minėjime kalbą sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Renginyje dalyvavo ir kalbėjo Panevėžio rajono meras Povilas Žagūnis , garsus Lietuvos sportininkas Vaidutis Jurėnas ir kiti. Jurijus Grafmanas perskaitė maldą Holokausto aukoms.

Po minėjimo dalyviai vyko į masinę žudynių vietą Kurganavos miške, kur uždegė žvakutės ir pagerbė žuvusiuosius. Skaičiuojama, kad Kurganavos miške nužudyta per 8 tūkstančius Panevėžio žydų, o Žaliojoje girioje  – 5,5 ūkstančiai. Po pagerbimo Panevėžio miesto žydų bendruomenės patalpose vyko foto parodos „Holokausto tragedija“ atidarymas.

G. Kartano nuotraukos